Strona główna / Edukacja / Aktywność fizyczna kobiet w ciąży
Aktywność fizyczna kobiet w ciąży
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety – w tym okresie styl życia ma wpływ zarówno na zdrowie ciężarnej, jak i na rozwój jej dziecka. Regularna aktywność fizyczna jest jednym z nawyków, które przynoszą wymierne korzyści zdrowotne.
Jeżeli ciąża przebiega w fizjologiczny sposób, to według zaleceń WHO każda kobieta powinna podejmować regularną aktywność fizyczną przez minimum 150 min w tygodniu. Zalecane są ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności, uzupełnione treningiem siłowym oraz rozciągającym. Warto uwzględnić także ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy. Kobiety, które przed zajściem w ciążę podejmowały aktywność fizyczną o dużej intensywności mogą dalej ją kontynuować.
Na przestrzeni lat narosło wiele mitów na temat wysiłku fizycznego w ciąży. Niemniej jednak badania wykazują, że w przypadku ciąży o fizjologicznym przebiegu, regularna aktywność fizyczna nie zwiększa ryzyka porodu przedwczesnego, poronienia oraz innych komplikacji zdrowotnych u dziecka. Przeciwnie – może przynieść wiele korzyści. Zaliczają się do nich:
- profilaktyka i zmniejszenie istniejących dolegliwości bólowych m.in. pleców, bioder, kolan, pachwin, spojenia łonowego,
- obniżenie ryzyka wystąpienia powikłań ciążowych takich jak nadciśnienie, cukrzyca, przedwczesny poród, makrosomia płodu,
- mniejszy przyrost masy ciała podczas ciąży,
- zwiększenie szansy na poród drogami natury i jego sprawniejszy przebieg,
- szybszy powrót do sprawności po porodzie, niezależnie od sposobu rozwiązania,
- lepsze samopoczucie i niższy poziom stresu,
- niższe ryzyko wystąpienia syndromu baby blues oraz depresji poporodowej.
Rodzaj podejmowanej w ciąży aktywności fizycznej powinien być indywidualnym wyborem kobiety i sprawiać jej przyjemność. Istnieje szeroki wachlarz dostępnych form ruchu dla przyszłych mam takich jak: taniec, pływanie, joga, pilates, ćwiczenia z obciążeniem, ćwiczenia grupowe dedykowane kobietom w ciąży i wiele innych. Istotne jest, aby ciężarna w trakcie ćwiczeń czuła się bezpiecznie i komfortowo. Ćwiczenia nie powinny nasilać dolegliwości bólowych ani powodować niepokojących symptomów, takich jak:
- krwawienie z pochwy,
- zawroty głowy, omdlenia,
- duszności,
- silny ból głowy lub silny ból w klatce piersiowej,
- uczucie wyczerpania,
- ból i obrzęk łydek,
- bolesne, regularne skurcze macicy,
- płyn wyciekający z pochwy.
Wystąpienie któregokolwiek z powyższych symptomów jest sygnałem do zaprzestania ćwiczeń oraz skonsultowania się ze specjalistą.
Sporty niezalecane dla kobiet w ciąży według Amerykańskiego Kolegium Położników
i Ginekologów (ACOG) to:
- sporty kontaktowe (np. boks, gry zespołowe),
- sporty obarczone wysokim ryzykiem urazu lub upadku (np. narciarstwo zjazdowe
i wodne, snowboard, jazda konna, surfing), - sporty wykonywane w wysokiej temperaturze (np. hot joga, hot pilates),
- sporty wykonywane na dużych wysokościach (powyżej 2500 m n.p.m.),
- nurkowanie.
Istnieje szereg symptomów, które mogą niepokoić przyszłe mamy – nietrzymanie moczu, uczucie ciężkości lub ciągnięcia w kroczu, rozejście mięśni prostych brzucha. Nie stanowią one przeciwwskazania do ćwiczeń. Warto jednak skonsultować się wówczas z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać najlepszą aktywność oraz nauczy poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń tak, aby nie nasilały powyższych objawów.
Badania wykazują, że korzyści z podejmowania aktywności fizycznej w niepowikłanej ciąży znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Natomiast w przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. W takiej sytuacji często istnieje możliwość modyfikacji ćwiczeń, tak aby przynosiły ciężarnej jak najwięcej korzyści, a nie zwiększały zagrożenia.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej lub zapisać na zajęcia fizjoterapeutyczne dedykowane kobietom w ciąży prosimy o kontakt pod nr 22 770 78 00.
Autor: mgr Magdalena Floriańska – fizjoterapeutka, Centrum Medyczne MCC
Autor: mgr Agnieszka Szczepocka- fizjoterapeutka, Centrum Medyczne MCC