Strona główna / Edukacja / Kiedy należy udać się do proktologa?
Kiedy należy udać się do proktologa?
Bóle brzucha, swędzenie lub pieczenie w okolicy odbytu, a szczególnie obecność krwi w stolcu to dolegliwości, z którymi należy się czym prędzej zgłosić do proktologa – lekarza, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytu, kanału odbytu i odbytnicy. Sprawdź, w jakich jeszcze problemach może ci pomóc ten specjalista.
Końcowy odcinek przewodu pokarmowego to ważna, a jednocześnie dla wielu pacjentów bardzo wstydliwa strefa ciała, o której najchętniej w ogóle by nie rozmawiali. Czasem trzeba jednak odsunąć na bok swoje uprzedzenia i zahamowania i spróbować bez skrępowania opowiedzieć lekarzowi o wszystkich niepokojących objawach, które u siebie zaobserwowaliśmy.
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u proktologa?
Do wizyty u proktologa powinny nas skłonić następujące dolegliwości:
- bolesne wypróżnianie,
- uczucie niepełnego wypróżniania,
- bóle odbytu,
- bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu,
- obecność krwi lub śluzu w stolcu,
- świąd lub pieczenie okolic odbytu,
- nadmierna produkcja gazów,
- przewlekłe biegunki lub zaparcia,
- ropne wycieki z odbytu.
Opisane dolegliwości mogą świadczyć o niegroźnych infekcjach, urazach końcowego odcinka przewodu pokarmowego czy bardzo powszechnych hemoroidach, ale też o obecności różnych poważnych schorzeń, np. niebezpiecznych zapaleń jelita grubego, nowotworu złośliwego jelita grubego, szczeliny lub wypadnięcia odbytu, kłykcin kończystych, zespołów bólowych odbytu. Dlatego żadnych dolegliwości nie wolno lekceważyć, podobnie jak nie należy odraczać wizyty u proktologa.
Jak przygotować się do wizyty u proktologa?
Aby umówić się na wizytę do proktologa w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku wizyt prywatnych skierowanie nie jest potrzebne. Na dodatek możesz sobie wybrać lekarza, który cieszy się dobrą opinią innych pacjentów, jest delikatny, uprzejmy i wyrozumiały.
Wizyta u proktologa nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Dobrze jest jednak przed zgłoszeniem się na nią zadbać o dokładne wypróżnienie się i umycie okolicy odbytu. Trzeba się natomiast przygotować na szczegółowy wywiad, który jest podstawą diagnostyki. Pytania lekarza z pewnością będą dotyczyć rodzaju dolegliwości, występujących objawów, ich początku, nasilenia i częstości występowania, a także przebytych operacji i schorzeń, które mogą mieć związek z objawami ze strony końcowego odcinka przewodu pokarmowego.
Obok wywiadu lekarskiego podstawa diagnostyki chorób odbytu i odbytnicy jest badanie per rectum, polegające na wprowadzeniu palca do odbytu. Nie trzeba się go wstydzić ani się przed nim wzbraniać. Najlepiej potraktować je jako zadanie do wykonania. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, proktolog podejmie decyzję o wykonaniu diagnostyki pogłębionej, czyli badań endoskopowych (rektoskopia, anoskopia, kolonoskopia).