Strona główna / Edukacja / Co to jest inkontynencja? Fakty i mity
Co to jest inkontynencja? Fakty i mity
Szacuje się, że inkontynencja dotyczy ponad 423 milionów ludzi na całym świecie. W samej Polsce problem ten dotyka ponad 2 miliony populacji. Jednak wiele osób nie zgłasza swoich dolegliwości z powodu wstydu lub uczucia skrępowania. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że inkontynencja to wciąż jeszcze temat tabu.
Wiele osób unika rozmowy o tym schorzeniu, co prowadzi do braku wiedzy na temat jego przyczyn i możliwości leczenia. Choć inkontynencja to jedna z najczęstszych dolegliwości układu moczowo-płciowego, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z jej faktycznego znaczenia.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu, jego przyczynom, rodzajom i faktom oraz mitom na temat inkontynencji.
Spis treści:
- Inkontynencja: co to jest?
- Objawy inkontynencji
- Przyczyny nietrzymania moczu
- Rodzaje inkontynencji
- Mity, w które trzeba przestać wierzyć, jak najszybciej!
- Gdzie szukać wsparcia?
- Kluczowe wnioski
Inkontynencja: co to jest?
Inkontynencja (nietrzymanie moczu, NTM) to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu. Utrata kontroli nad pęcherzem wynika z mimowolnego kurczenia i rozluźniania mięśni sterujących przepływem moczu. NTM zyskała miano choroby społecznej, która może występować w wyniku różnych schorzeń, m.in.:
- zakażenia układu moczowego;
- przewlekłej choroby nerek;
- powiększonego gruczołu krokowego;
- chorób neurologicznych i onkologicznych;
- cukrzycy;
- chorób naczyniowych;
- niewydolności serca;
- depresji, zaburzeń poznawczych, zaburzeń snu.
Objawy inkontynencji
Najczęstszym objawem inkontynencji jest mimowolne wyciekanie moczu z pęcherza. Może się to zdarzyć podczas kaszlu, kichania, śmiechu, wysiłku fizycznego lub w trakcie snu.
Innymi symptomami są: częste oddawanie moczu, ból lub dyskomfort w okolicy pęcherza bądź cewki moczowej, brak odczuwania potrzeby oddania moczu wystarczająco wcześnie, czy trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza. Dolegliwości pojawiają się więc zarówno w fazie gromadzenia i oddawania moczu, jak też po mikcji.
Przyczyny nietrzymania moczu
Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu. Mogą się one wiązać ze zmianami hormonalnymi u kobiet, a także osłabieniem mięśni dna miednicy, w wyniku ciąży lub porodu.
Inne przyczyny to m.in.: choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, czy stwardnienie rozsiane, a także urazy rdzenia kręgowego lub miednicy. Wiele schorzeń układu moczowo-płciowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego, czy przerost prostaty, może również prowadzić do tego typu objawów.
Rodzaje inkontynencji
Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu. W zależności od przyczyny i objawów możemy wyróżnić:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu;
- nietrzymanie moczu z parcia;
- mieszane nietrzymanie moczu;
- nietrzymanie moczu z przepełnienia;
- pozazwieraczowe nietrzymanie moczu;
- poliuria nocna (moczenie nocne);
- ciągłe gubienie moczu;
- nietrzymanie moczu zależne od zmiany pozycji;
- nietrzymanie moczu związane z aktywnością seksualną;
- maskowane nietrzymanie moczu;
- utrata moczu bez określonej przyczyny.
Mity, w które trzeba przestać wierzyć, jak najszybciej!
Wokół inkontynencji narosło wiele mitów, które są powielane w dużej mierze dlatego, że temat wciąż jeszcze bywa wstydliwy. Przez to osoby, które na co dzień odczuwają jej uciążliwe objawy, mogą czuć jeszcze większe opory przed mówieniem o nich głośno.
Mit 1: Inkontynencja jest naturalną częścią starzenia się.
Fakt: Absolutnie nie! Wiele osób starszych doświadcza nietrzymania moczu, ale nie jest to normą. Utrata lub osłabienie kontroli nad pęcherzem spotyka ludzi w różnym wieku i może mieć przeróżne przyczyny.
Mit 2: Nietrzymanie moczu jest nieuleczalne.
Fakt: Inkontynencję da się skutecznie leczyć! Istnieją różne metody, takie jak m.in.: ćwiczenia mięśni dna miednicy, trening pęcherza moczowego, biofeedback,elektrostymulacja, projekt ANDROS, farmakoterapia, zabiegi chirurgiczne. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy z możliwości leczenia inkontynencji i nie podejmuje odpowiednich działań.
Mit 3: Inkontynencja dotyczy tylko kobiet.
Fakt: Inkontynencja częściej dotyka kobiet, zwłaszcza po menopauzie, jednak mężczyźni również zmagają się z nietrzymaniem moczu. W przypadku mężczyzn najczęściej jest to wynik przerostu prostaty.
Mit 4: Ćwiczenia nie pomagają w leczeniu inkontynencji.
Fakt: Ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie, które kontrolują opróżnianie pęcherza moczowego i zwiększyć kontrolę nad oddawaniem moczu. Osłabiają objawy i przywracają pacjentom większą kontrolę nad ich ciałem.
Mit 5: Picie mniejszej ilości płynów poprawia kontrolę nad pęcherzem.
Fakt: Nie należy unikać picia wody w celu zmniejszenia częstości oddawania moczu, ponieważ to może prowadzić do odwodnienia. Warto za to ograniczyć napoje moczopędne, tj. mocna herbata, czarna kawa, napoje gazowane, czy cytrusowe soki.
Mit 6: Dieta nie ma nic wspólnego z objawami inkontynencji.
Fakt: Niektóre pokarmy i napoje mogą skutkować nasileniem objawów inkontynencji. Wpływają na pracę przewodu pokarmowego, co ma przełożenie również na dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych.
Wprowadzenie do diety pokarmów bogatych w błonnik, produktów o niskim indeksie glikemicznym, świeżych owoców i warzyw oraz redukcja używek i potraw o bardzo dużej zawartości tłuszczy nasyconych, może pomóc w zmniejszeniu objawów.
Ważne jest również utrzymanie optymalnej wagi, ponieważ otyłość może prowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy i pogorszenia w zakresie kontroli pęcherza.
Mit 7: Nietrzymanie moczu to przypadłość osób starszych.
Fakt: Inkontynencja nie dotyczy tylko seniorów, lecz może dotyczyć osób w każdym wieku. . Występuje również u dzieci i młodzieży. Przyczyną tego schorzenia u dzieci mogą być m.in.: niezakończona nauka korzystania z toalety, owsiki, wady rozwojowe i anatomiczne, zaburzenia rozwoju lub problemy emocjonalne.
Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie, aby zapobiec negatywnym skutkom psychologicznym i społecznym.
Mit 8: Inkontynencja jest problemem tylko fizycznym.
Fakt: Nietrzymanie moczu może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Osoby z inkontynencją nierzadko izolują się, odmawiają spotkań z obawy przed zakłopotaniem i sytuacjami, w których ktoś mógłby odkryć problem z jakim się mierzą.
Czują wstyd, spadek nastroju, a nawet obserwują u siebie objawy depresyjne. Badania wykazały, że ponad ⅓ mężczyzn i więcej niż połowa kobiet, odczuwających objawy z dolnych dróg moczowych (LUTS) zmaga się z lękiem.
Intymny charakter dolegliwości odbija się również na ich samoocenie. Warto pamiętać, że istnieją metody leczenia, które skutecznie poprawiają jakość życia i samopoczucie!
Gdzie szukać wsparcia?
Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu, nie wahaj się szukać pomocy. Istnieją wiele metod leczenia, które mogą pomóc w poprawie kontroli nad pęcherzem i jakości Twojego życia!
Zwróć się do specjalisty, aby zdiagnozować przyczynę swojego nietrzymania moczu i uzyskać zalecenia dotyczące odpowiedniego leczenia. Pamiętaj, że odpowiednie podejście do zdrowia układu moczowego może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom i poprawie ogólnego stanu zdrowia.
Zapraszamy do Centrum Medycznego MCC. Integrujemy najlepszych specjalistów w obszarze leczenia nietrzymania moczu, którzy zapewnią kompleksową opiekę. Możesz mieć pewność, że zostaniesz prawidłowo zdiagnozowany, a terapia będzie przeprowadzona zgodnie z najnowszymi, światowymi standardami. Nie zwlekaj i zadzwoń (22 770 78 00 ), aby umówić się na wizytę.
Kluczowe wnioski
Inkontynencja to dolegliwość, która może mieć negatywny wpływ na jakość życia, również w sferze psychologicznej i społecznej. Niemniej jednak, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z przyczyn i metod jej leczenia, wierząc w mity.
Nietrzymanie moczu nie jest naturalną częścią procesu starzenia się i może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a nawet u dzieci. Istnieją różne rodzaje inkontynencji, w zależności od przyczyny i objawów. Można je leczyć, a wielu z nich nawet zapobiegać przez odpowiednią profilaktykę.