Strona główna / Edukacja / Ćwiczenia na nietrzymanie moczu okiem specjalisty
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu okiem specjalisty
Za każdym razem, gdy śmiejesz się zbyt mocno lub podskakujesz, czujesz mały wyciek. Być może jesteś świeżo upieczoną mamą i z trudem nadążasz za codzienną rutyną, ponieważ za każdym razem, gdy kichasz lub kaszlesz, masz do czynienia z niespodziewaną wilgocią.
To tylko kilka scenariuszy, które mogą być rzeczywistością dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu. Te frustrujące i często wstydliwe objawy dotykają miliony ludzi na całym świecie.
Jednak istnieją konkretne ćwiczenia, które wzmacniają pęcherz oraz mięśnie dna miednicy. Te same, które odpowiadają za kontrolowanie wypróżnień. Dzięki pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty, będziesz w stanie prawidłowo ćwiczyć, również w zaciszu własnego domu.
Ćwiczenia profilaktyczne na nietrzymanie moczu.
Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu ważne, abyś wiedział, co zrobić, by to ryzyko maksymalnie obniżyć.
Umiarkowana aktywność fizyczna.
Specjaliści w zakresie leczenia zaburzeń kontynencji są zgodni – różnorodna, regularna i umiarkowana aktywność fizyczna jest skuteczną profilaktyką nietrzymania moczu.
Najlepiej sprawdzają się następujące ćwiczenia:
- joga;
- pływanie;
- nordic walking;
- spacery;
- pilates;
- spokojna jazda rowerem.
Są także aktywności, których lepiej unikać, kiedy zmagasz się z nietrzymaniem moczu. Należą do nich m.in.: skakanie, bieganie, podnoszenie ciężarów oraz nadmierna, bardzo intensywna i ciągła aktywność fizyczna.
Metoda BeBo (niem. Beckenboden – dno miednicy).
Program ćwiczeń BeBo składa się z pięciu modułów. Pomaga on zapobiegać i leczyć zaburzenia w obrębie dna miednicy, do których należą: nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny i wypadanie narządów miednicy.
Ćwiczenia skupiają się na budowaniu świadomości ciała, mobilizacji obszaru miednicy, wzmacnianiu mięśni dna miednicy i innych grup mięśniowych (synergicznych względem dna miednicy), integracji codziennych czynności i praktykowaniu technik relaksacji.
Fizjoterapeutyczne ćwiczenia na nietrzymanie moczu.
Fizjoterapia nie służy jedynie do leczenia urazów sportowych i rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych. Może być również integralną częścią leczenia nietrzymania moczu.
Bez względu na to, czy jesteś mężczyzną zmagającym się z nietrzymaniem moczu po operacji prostaty, kobietą w ciąży lub po porodzie, czy też osobą cierpiącą na ból miednicy lub dyskomfort podczas stosunku, fizjoterapeuta może pomóc.
Poprzez spersonalizowany program, który uwzględnia Twoje indywidualne potrzeby, możesz poprawić sprawność mięśni dna miednicy i odzyskać kontrolę nad swoim ciałem.
Techniki fizjoterapii mogą obejmować ćwiczenia dna miednicy, terapię manualną, pracę nad postawą, techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe. Wykwalifikowany fizjoterapeuta poprowadzi Cię przez ten proces, wykorzystując zaawansowane techniki, aby upewnić się, że ćwiczysz właściwe mięśnie i osiągasz optymalne rezultaty.
W pierwszej kolejności warto rozważyć ćwiczenia mięśni dna miednicy i trening pęcherza. To bezpieczne metody, których skuteczność wysoko oceniają towarzystwa medyczne.
Ćwiczenia mięśni Kegla.
W radzeniu sobie z dolegliwościami, jakie niesie ze sobą nietrzymanie moczu, ćwiczenia mięśni Kegla bardzo pomagają.
Trening mięśni dna miednicy (PFMT), zwany potocznie ćwiczeniami mięśni Kegla wspiera eliminację objawów różnych rodzajów nietrzymania moczu, w tym: mieszanego i wysiłkowego nietrzymania moczu, pęcherza nadreaktywnego oraz nietrzymania moczu w parcia.
Przy pomocy ćwiczeń możesz wzmocnić swoje mięśnie dna miednicy, poprawić kontrolę nerwowo-mięśniową i wesprzeć mechanizmy trzymania moczu. Ważne jest jednak, by wiedzieć, których mięśni użyć do tych ćwiczeń – aktywowanie niewłaściwych może w rzeczywistości pogorszyć nietrzymanie moczu.
Pierwszym krokiem do efektywnych ćwiczeń jest więc zlokalizowanie mięśni Kegla (mięśni dna miednicy). Ten trójwarstwowy mięsień rozciąga się pomiędzy kością łonową a kością guziczną. Łatwo go jednak pomylić z innymi mięśniami. Pacjenci bardzo często mylą mięśnie Kegla z mięśniami pośladkowymi i prostymi brzucha.
Dlatego tak ważna jest współpraca z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który poprowadzi Cię przez odpowiednie techniki i ćwiczenia.
W skład treningu wchodzą ćwiczenia wzmacniające:
- tułów;
- prawidłowy oddech;
- czas i siłę maksymalnego skurczu.
Ważne, aby wykonywać ćwiczenia w różnych pozycjach – siedzącej, stojącej, na brzuchu i plecach. Można je realizować podczas codziennych czynności lub w krótkich seriach, podczas gimnastyki każdego dnia.
Przy regularnej praktyce możesz zacząć zauważać poprawę już po kilku miesiącach i być na dobrej drodze do odzyskania kontroli nad swoim pęcherzem.
Ćwiczenia dna miednicy u mężczyzn.
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn po usunięciu prostaty również obejmują trening mięśni Kegla.
Operacja prostaty to jeden z najczęstszych powodów, dla których mężczyźni zgłaszają się do fizjoterapeuty. Operacja gruczołu krokowego może doprowadzić do uszkodzenia sąsiadujących nerwów i struktur, a w konsekwencji do problemów z erekcją i trzymaniem moczu.
Ćwiczenia dna miednicy mogą pomóc złagodzić te problemy, poprawić funkcje seksualne i zmniejszyć ból miednicy i narządów płciowych.
Oto przykładowe ćwiczenia dedykowane panom:
- selektywne, izolowane skurcze mięśni Kegla;
- próba zatrzymywania przepływu moczu w połowie jego oddawania (bez faktycznego jego zatrzymania);
- odciąganie krocza od blizny;
- próby “wciągania do wewnątrz” penisa i jąder;
- zatrzymywanie gazów przy użyciu odbytu;
- ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów (umożliwiające osiągnięcie intensywniejszego napięcia mięśni niż podczas standardowego treningu).
Podczas treningu mięśnie brzucha, ud oraz pośladków powinny być rozluźnione, a oddech swobodny – nie należy go wstrzymywać.
Trening pęcherza moczowego.
Ćwiczenie pęcherza połączone z ćwiczeniami mięśni dna miednicy może pomóc Ci ponownie przejąć kontrolę nad funkcjonowaniem pęcherza moczowego, zwłaszcza jeśli cierpisz na mieszane nietrzymanie moczu.
Trening pęcherza moczowego polega na stopniowym wydłużaniu czasu między mikcjami (oddawaniem moczu). Ćwiczenia osłabionych mięśni pęcherza wiążą się z kontrolowaniem oddawania moczu o konkretnych godzinach. Specjalista ustali je na podstawie dziennika mikcji, o którego prowadzenie Cię poprosi.
Ignorowanie potrzeby oddania moczu może prowadzić do jego zalegania i problemów z opróżnieniem pęcherza. Ważne jest więc by wyrabiać w sobie nawyk korzystania z toalety w momencie, kiedy pęcherz nie osiąga jeszcze maksymalnego wypełnienia.
Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne).
Dodanie biofeedbacku do Twoich ćwiczeń na nietrzymanie moczu, pomoże Ci osiągać jeszcze lepsze rezultaty.
Biofeedback pozwala widzieć i czuć skurcze mięśni w czasie rzeczywistym. Pomaga więc rozwinąć świadomość i kontrolę mięśni dna miednicy.
Ta nowoczesna technologia polega na rejestrowaniu zmian fizjologicznych, jakie zachodzą w organizmie podczas kurczenia i relaksacji mięśni Kegla. Dzięki temu pacjenci mogą uczyć się mechanizmów sterujących trzymaniem moczu. Łatwiej im też rozpoznawać bodźce związane z nietrzymaniem moczu.
Skuteczne leczenie nietrzymanie moczu.
Ważne jest, aby pamiętać, że ćwiczenia mogą trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy, zanim widoczna będzie znacząca poprawa. Bądź cierpliwy i konsekwentny podczas treningu i nie wahaj się szukać wskazówek u specjalistów.
Każdy trening powinien być również dobrany indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Nie wahaj się więc napisać do nas i umówić na konsultację. Nie pozwól, by wstyd powstrzymał Cię przed szukaniem pomocy.
Same ćwiczenia mogą nie wystarczyć do całkowitego wyeliminowania nietrzymania moczu, ale niech to Cię nie zniechęca do ich kontynuowania. Dobra wiadomość jest taka, że w połączeniu z innymi terapiami, takimi jak leczenie zachowawcze, farmakologiczne lub chirurgiczne, ćwiczenia mogą przynieść bardzo dobre rezultaty.