Strona główna / Edukacja / Endometrioza – od czego zacząć?
Endometrioza – od czego zacząć?
Endometrioza to choroba polegająca na tym, że tkanka wyściełająca macicę (endometrium) pojawia się w innych częściach ciała: jajnikach i jajowodach, mięśniu macicy, pochwie, pęcherzu moczowym i moczowodach, końcowym odcinku jelita grubego oraz otrzewnej lub podotrzewnowo. W rzadkich przypadkach ogniska chorobowe obejmują płuca, siatkówkę oka, mózg czy skórę.
Endometriozie towarzyszy ból. Jego charakter bywa niezwykle zróżnicowany. Dyskomfort może być odczuwalny w nadbrzuszu i zwykle jest to związane z cyklem miesiączkowym. W okresie okołomiesiączkowym, pacjentka może odczuwać ból w podbrzuszu lub plecach. U niektórych pacjentek występuje czasie stosunku płciowego lub po nim. Dyskomfort może się też pojawić przy oddawaniu moczu i wypróżnianiu się.
Choroba jest agresywna i, jeśli chodzi o poziom inwazyjności, porównywalna do nowotworów. Pacjentki z endometriozą częściej obciążone są schorzeniami współistniejącymi. Zaliczają się do nich: rak piersi lub rak jajnika, choroby autoimmunologiczne lub podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Diagnostyka
Do tej pory diagnostyka endometriozy była długim i wieloetapowym procesem, ze względu na często występujące mylne objawy i dolegliwości. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), średni czas potwierdzenia rozpoznania endometriozy u Pacjentki to 7-12 lat. Test, który opracowali polscy naukowcy jest nadzieją na szybsze wykrycie choroby. Jego wynik można odebrać po kilku / kilkunastu dniach od pobrania próbki.
Test powstał w startupie Diagendo. Za projekt ten spółka uzyskała nagrodę główną w kategorii „Start-up Innowacje” w organizowanym przez Rynek Zdrowia i jego wydawcę konkursie Start-Up-Med 2023, w czasie tegorocznej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Test na endometriozę – pobranie
Lekarz ginekolog kwalifikuje Pacjentkę do pobrania próbki do testu na podstawie wywiadu, aktualnych badań cytologicznych oraz aktualnej fazy cyklu. Wymaz pobiera się z jamy macicy, procedura trwa kilka minut. Po pobraniu Pacjentka może wrócić do codziennych aktywności.
Materiału nie można pobrać od kobiety w ciąży.
Dokładne informacje dot. testu: TUTAJ.