Strona główna / Edukacja / Jakimi schorzeniami zajmuje się lekarz proktolog?
Jakimi schorzeniami zajmuje się lekarz proktolog?
Proktolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób końcowego odcinka układu pokarmowego, czyli odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Może ci pomóc m.in. w pozbyciu się bólu związanego z nieprawidłowo działającymi hemoroidami.
Hemoroidy, fachowo guzki krwawnicze, to naturalne struktury odbytu, które wyglądem przypominają poduszeczki wypełnione krwią. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu i kontrolowanie wydalania, w czym pomagają im mięśnie. Bywają jednak sytuacje, że rozciągają się ponad miarę i nie są w stanie do końca się opróżnić. Wywołuje to ból, a w niesprzyjających okolicznościach może nawet doprowadzić do stanów zapalnych guzków i tkanek odbytu.
Hemoroidy to splot różnych czynników
Nie ma jednej przyczyny powstawania hemoroidów, nazywanych również żylakami odbytu. Są one niezależne od wieku i płci. To powszechna przypadłość dotykająca połowy Polaków. Na pewno sprzyja im siedzący i mało aktywny tryb życia, dlatego bardzo często skarżą się na nie pracownicy biurowi i zawodowi kierowcy. Zagrożone są nimi również osoby, które swój wolny czas spędzają przed telewizorem, laptopem lub smartfonem. Podczas długiego siedzenia dystalne odcinki jelita grubego są zbyt mocno uciśnięte. W wyniku tego dochodzi do zaburzenia odpływu krwi z naczyń żylnych, a w konsekwencji do ich uszkodzenia, poszerzenia i powstania żylaków odbytu.
Czynnikiem wywołującym hemoroidy jest również dieta. Jedzenie pokarmów zawierających zbyt małą ilość błonnika oraz wypijanie za małej ilości płynów może prowadzić do zaparć, które wymuszają na błonie śluzowej odbytu nadmierne rozciąganie.
Z problemem hemoroidów mierzą się bardzo często również kobiety w ciąży. Rozwijający się płód może uciskać układ żylny, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi i powoduje zaburzenia w pracy jelit. Zdarza się również, że do nadmiernego rozciągnięcia guzków krwawniczych dochodzi w trakcie parcia porodowego.
W grupie osób obciążonym zwiększonym ryzykiem wystąpienia hemoroidów odbytu znajdują się też osoby po 50. roku życia, z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku hemoroidów, otyłe, ze skłonnościami do zaparć.
Zaparcia, biegunki, wzdęcia i gazy
Hemoroidy nie są jedynym schorzeniem, którymi zajmuje się proktolog. Zgłaszają się do niego również pacjenci z:
- przewlekłymi zaparciami lub biegunkami,
- wzdęciami i gazami,
- bolesnym wypróżnianiem,
- uczuciem niepełnego wypróżnienia,
- krwią lub śluzem w stolcu,
- uczuciem pieczenia lub świądu w okolicach odbytu,
- chorobami jelit (np. wrzodziejącym zapaleniem jelita).
Podczas wywiadu lekarskiego proktolog zapyta z pewnością o dietę i tryb życia. Ważną częścią wizyty jest badanie per rectum, czyli przez odbytnicę. I choć przez wielu pacjentów jest ono określane jako wstydliwe i krępujące, to stanowi ważny element diagnostyki. Lekarz może zlecić również wykonanie badań laboratoryjnych oraz poszerzonej diagnostyki, np. rektoskopii (badanie przy użyciu specjalnego wziernika), czy kolonoskopii (badanie przy użyciu endoskopu wprowadzanego przez odbyt).