Strona główna / Edukacja / Mity dotyczące mięśni dna miednicy
Mity dotyczące mięśni dna miednicy
Mit 1: „Muszę korzystać z kulek gejszy, aby poprawić pracę mięśni dna miednicy” – nie, nie musisz, ponieważ wszystko zależy od tego, czego potrzebują Twoje mięśnie.
Słynne kulki gejszy, kojarzone głównie jako gadżet erotyczny, służą do wzmocnienia mięśni dna miednicy (mdm). Czy warto ich używać?
Warto, jeżeli jest taka potrzeba. Poprawa życia seksualnego nie jest główną funkcją kulek. Trening mdm ma na celu budowanie ich wydolności oraz zwiększeniu masy mięśniowej. Gadżet ten składa się z dwóch połączonych ze sobą sznurkiem kulek, o średnicy 3,5-4cm. W każdej kulce znajduje się mniejsza kulka, która podczas ruchu wytwarza wibracje, a one z kolei mają wpływ na wzmocnienie mdm. Jeśli pacjent/pacjentka rozważa rozpoczęcie treningu mdm z użyciem kulek gejszy należy skonsultować się z fizjoterapeutą, aby ocenić, czy mięśnie wymagają wzmocnienia, czy rozluźnienia.
Czy każda kobieta musi używać kulek gejszy? Nie, ponieważ najpierw należy poznać czego potrzebuje dno miednicy – rozluźnienia czy zwiększenia siły.
Mit 2: „Jeśli chcesz ćwiczyć mdm, to wstrzymuj strumień moczu” – nie jest to forma treningu mdm.
Wstrzymywanie strumienia moczu, dawniej postrzegane jako forma terapii, obecnie uznane jako czynność mogąca zaszkodzić funkcji układu moczowego. Przerywanie mikcji (oddawania moczu) może powodować; zaleganie moczu w pęcherzu, ból pęcherza, częstomocz, infekcje układu moczowego oraz zaburzenie pracy układu nerwowego.
Częste wstrzymywanie strumienia moczu jest szkodliwe, jednak rzadko wykonywane – w celu pobrania środkowego strumienia moczu do badań laboratoryjnych lub dojścia do toalety na czas, nie uszkodzi układu moczowego.
Czy wstrzymywanie strumienia moczu jest formą treningu mdm? Nie, czynność ta nie poprawi funkcjonowania mdm, a może nawet zaszkodzić i doprowadzić do dysfunkcji pęcherza moczowego.
Mit 3: „Nie siadaj na desce, gdy sikasz poza domem!” Czy w miejscach publicznych należy oddawać mocz w słynnej pozycji „na narciarza”?
NIE
Pozycja stojąca jest naturalną możliwością oddania moczu przede wszystkim u mężczyzn, jednak, jeżeli kobieta chce oddać mocz w tej pozycji, w tym celu zgina stawy kolanowe i biodrowe, jednocześnie pochylając się do przodu. Jest to pozycja wybierana przez kobiety ze względu na brak komfortu higienicznego podczas oddawania moczu poza miejscem zamieszkania. Oddając mocz stojąc, nie ma możliwości, aby się zrelaksować i rozluźnić. Napięcie mięśniowe jest wtedy wzmożone, przez co pęcherz musi pokonać ten opór, by móc się opróżnić. W tej pozycji znanej nam pod nazwą „na narciarza”, w trakcie mikcji (opróżnianie pęcherza moczowego) należy przeć, aby doprowadzić do wpływu moczu. Jest to niefizjologiczna oraz szkodliwa czynność, która wykonywana regularnie może doprowadzić nawet do obniżenia narządów miednicy mniejszej.
Czy w miejscu publicznym powinnyśmy oddawać mocz w pozycji stojącej? Nie, należy usiąść na desce, aby mięśnie mogły się rozluźnić. Jeżeli pojawia się dyskomfort, podczas użytkowania toalety publicznej, można skorzystać z nakładek higienicznych na deskę.
Mit 4: „Tylko kobiety mają mięśnie dna miednicy” – nie, mdm posiadają zarówno kobiety jak i mężczyźni
Mężczyźni również posiadają mdm (mięśnie dna miednicy), które tak jak u kobiet wymagają treningu. Ćwiczenia nie są wytworem obecnych czasów, bo już w starożytnej Grecji i Rzymie były one rekomendowane by polepszyć jakość życia seksualnego i duchowego oraz dożyć późnej starości. Współcześnie trening mdm ma zmniejszyć problemy związane z zaburzeniami erekcji, zaleca się go także pacjentom po zabiegu prostatektomii oraz przy nietrzymaniu moczu.
Czy tylko kobiety posiadają mdm? Nie, mężczyźni również posiadają te mięśnie i tak samo jak u kobiet, nie raz wymagają one treningu.
Mit 5: „Wysikaj się na zapas przed podróżą” – niezdrowe przyzwyczajenie
Dobrze znane „Zrób siku przed podróżą, żebyśmy nie zatrzymywali się w drodze”. Czy powinniśmy opróżniać pęcherz moczowy na zapas, nawet jeśli nie czujemy takiej potrzeby?
NIE
Mocz należy oddawać w momencie, gdy pęcherz jest wystarczająco wypełniony, czyli od 300 ml.
Mikcja w mniejszych ilościach skutkuje częstszymi wizytami w toalecie, ponieważ ściany pęcherza już przy niewielkim rozciągnięciu, alarmują o potrzebie oddania moczu.
W konsekwencji może to prowadzić do OAB (pęcherza nadaktywnego oraz naglącego nietrzymania moczu).
Czy powinniśmy opróżniać pęcherz moczowy na zapas, nawet jeśli nie czujemy takiej potrzeby? Nie, opróżniajmy pęcherz w momencie, gdy będzie on wystarczająco wypełniony (od 300 do 500 ml moczu), co w warunkach fizjologicznych manifestuje się wyraźną, często silną potrzebą jego oddania.
Autor: mgr Aleksandra Zalewska, fizjoterapeutka, Centrum Medyczne MCC.
Źródła:
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/kulki-gejszy-kiedy-warto-je-stosowac-oraz-w-czym-pomagaja
Bibliografia:
- „W drodze do istoty kobiecości- Trening Dna Miednicy” – Yvonne Keller, Judith Krucker, Marita Seleger
- „Pelvic Floor Muscle Rehabilitation Using Biofeedback”- Diane K. Newman
- „Wiedza kobiet na temat mięśni dna miednicy” – Dagna Kocur
- „Pelvic Floor Muscle Training in Males: Practical Applications”- Andrew L. Siegel
- „Toileting Behaviors Related to Urination in Women: A Scoping Review”- Chen Wu, Kaikai Xue, Mary H. Palmer