Strona główna / Edukacja / Przygotowanie do porodu – dlaczego warto skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?
Przygotowanie do porodu – dlaczego warto skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?
Zwiększająca się świadomość kobiet na temat przebiegu ciąży oraz porodu, a także możliwości jakie niesie ze sobą fizjoterapia uroginekologiczna to czynniki, które powodują, że kobiety planujące dziecko, coraz częściej myślą o tym, jak mogą poprawić komfort swojego życia.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości i skłaniają kobiety do szukania możliwości radzenia sobie z bólem w trakcie porodu.
Na przebieg porodu wpływa wiele czynników. Począwszy od tego, czy jest to pierwszy poród, od wagi dziecka, sprawności fizycznej, a także budowy i napięć w ciele przyszłej Mamy.
Ten ostatni aspekt może wydawać się dość niepozorny, ale odgrywa kluczową rolę podczas całej ciąży, a także podczas porodu.
Ustawienie kości krzyżowej, napięcie mięśni brzucha, napięcie więzadeł macicy oraz mięśni dna miednicy to parametry, które mają wpływ m. in na prawidłowe ustawienie się dziecka w kanale rodnym, a także na to, czy dojdzie do pęknięcia lub nacięcia krocza.
Fizjoterapia uroginekologiczna jest dziedziną, która w Polsce od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W przypadku przygotowania do porodu, odgrywa ona kluczową rolę, aby pomóc kobiecie, jak najłagodniej przejść przez ten, tak naprawdę jeden z najważniejszych okresów w jej życiu. Wraz ze zwiększającym się brzuszkiem, następuje szereg zmian w organizmie kobiety, dlatego fizjoterapeuta pracuje zarówno z obszarem dna miednicy, jak i całym ciałem kobiety.
Co zatem robi?
– przywraca równowagę napięcia mięśni dna miednicy, aby mogły one rozluźnić się podczas porodu, a tym samym zminimalizować ryzyko nacięcia lub pęknięcia krocza;
– normalizuje napięcia i rozluźnia więzadła w obrębie kości krzyżowej, aby mogła ona swobodnie poruszać się w trakcie porodu. Jest to niezwykle istotne, aby dziecko prawidłowo ustawiło się w kanale rodnym;
– skupia się na prewencji rozejścia mięśnia prostego brzucha;
– uczy prawidłowego oddechu, który będzie wspomagał fazę parcia i rozluźniał ciało;
– indywidualnie układa ćwiczenia do domu, aby wspomóc pracę w gabinecie i jak najdłużej utrzymać osiągnięte efekty.
Przygotowanie do porodu najlepiej rozpocząć w II trymestrze. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że już w pierwszym okresie ciąży, przyszłej Mamie dokuczają dolegliwości bólowe, również można zgłosić się po pomoc do fizjoterapeuty.
W drugim trymestrze fizjoterapeuta przygotuje ciało Mamy tak, aby dziecko miało jak najwięcej miejsca, a Mama nie skarżyła się na ból i dyskomfort. Dodatkowo, jest to czas, w którym powinno się skupić na wzmacnianiu mięśni dna miednicy, bo potem to właśnie one pomogą maluszkowi przejście przez kanał rodny. Podczas pierwszej wizyty indywidualnie ustalane są bezpieczne ćwiczenia, a także takie z których powinno się zrezygnować. Dodatkowo omawiany jest prawidłowy sposób oddychania, a także dużą wagę przywiązuje się do postawy ciała. Wspomniane są również nawyki dnia codziennego, które będą chroniły krocze przez przeciążeniami, a także mięsień prosty brzucha przed rozejściem.
Jeśli wizyta w II trymestrze została pominięta, III trymestr to ostatni dzwonek. Jest to czas na zapoznanie się z techniki rozluźniającymi mięśnie dna miednicy, poznanie technik oddechowych wspomagających akcję porodową, a także naukę masażu krocza. Przedstawione zostaną również informacje i wskazówki połogowe, aby ciało Mamy jak najszybciej wróciło do wcześniejszej sprawności.
Zaopiekowanie się sobą, swoimi potrzebami, zbudowanie relacji ze swoim ciałem i świadomość, że jest ono przygotowane do porodu jest niezwykle istotne. Co najważniejsze daje poczucie komfortu wewnętrznego spokoju w tych jednocześnie najpiękniejszych, ale też trudnych dla nas chwilach.
Autor: mgr Anna Pyszniak, fizjoterapeutka. Centrum Medyczne MCC