Strona główna / Edukacja / Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu u dziecka
Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu u dziecka
Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu u dziecka
Problem NTM może dotykać również dzieci i zdecydowanie nie można go bagatelizować. Sprawdź, kiedy dziecko jest bardziej narażone i jak możesz temu zapobiec.
Czynniki ryzyka
Nieprawidłowa pozycja podczas oddawania moczu – dotyczy w szczególności dziewczynek (przy zbyt bliskim położeniu nóg obok siebie mocz może wypływać z cewki do pochwy).
Fobia toaletowa – wiąże się z nią zbyt rzadkie oddawanie moczu, które może skutkować moczeniem.
Stres, zaburzenia lękowe – wzmożona aktywność układu nerwowego może wpływać na nietrzymanie moczu.
Nieukończona nauka korzystania z toalety/nocnika – dziecko popuszcza mocz, gdyż nie zostało nauczone prawidłowego korzystania z toalety.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia – najczęściej występuje u dzieci przedszkolnych, które zaabsorbowane zabawą ignorują sygnały z dolnych dróg moczowych.
Opóźnienie rozwojowe – moczenie u dzieci może być jednym z objawów opóźnienia rozwojowego.
Zaburzenia anatomiczne i wady rozwojowe rdzenia kręgowego – wiele wad kręgosłupa i rdzenia kręgowego jak np. przepuklina oponowo-rdzeniowa czy rozszczep kręgosłupa zazwyczaj skutkują wystąpieniem problemu nietrzymania moczu.
Świąd okolicy odbytu – możliwe zakażenie owsikami, którego objawem może być nietrzymanie moczu.
Jak zapobiegać ryzyku wystąpienia NTM u dzieci?
Jedną z technik zapobiegania wystąpienia NTM jest trening kontroli mikcji. W sytuacji, w której dziecko sygnalizuje potrzebę skorzystania z toalety, rodzic bądź opiekun powinien przetrzymać je jeszcze przez kilka minut, by pobudzić prawidłową pracę zwieracza cewki. Dzięki temu dziecko dobrze poznaje mechanizm świadomego oddawania moczu. Ponadto zaleca się zwiększenie podaży płynów w dzień, co pozwala na zwiększenie pęcherza u dziecka, a także wyrobienie nawyku opróżniania pęcherza przed snem.
Zwłaszcza u dzieci moczących się w nocy stosuje się dodatkowo alarmy wybudzeniowe. Mogą mieć postać specjalnych sensorów zakładanych do bielizny, dzieci uczą się dzięki nim budzić odpowiednio wcześnie przed oddaniem moczu.
Źródło: www.ntm.pl