Strona główna / Edukacja / Jak rehabilitacja urologiczna może poprawić jakość Twojego życia?
Jak rehabilitacja urologiczna może poprawić jakość Twojego życia?
Problemy w obrębie układu moczowo-płciowego dotykają około 70% kobiet i 50% mężczyzn w różnym wieku. Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu (NTM), nie jesteś sam. Miliony ludzi na całym świecie zmagają się z takimi trudnościami.
Rehabilitacja urologiczna oferuje kompleksowe podejście do zarządzania i przezwyciężania tego stanu, umożliwiając poprawę jakości życia, dzięki odzyskaniu większej kontroli nad pęcherzem.
W tym artykule poznamy różne techniki rehabilitacyjne, które mogą pomóc Ci podjąć pierwsze kroki w kierunku życia wolnego od ograniczeń, związanych z nietrzymaniem moczu.
Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja urologiczna?
Korzystają z niej osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. Najczęstsze wskazania do tego typu rehabilitacji obejmują:
- nietrzymanie moczu;
- nawracające stany zapalne dróg moczowych;
- obniżenie narządów miednicy;
- uszkodzenie mięśni dna miednicy;
- przewlekły ból miednicy;
- zaburzenia funkcji seksualnych i erekcji;
- usunięcie gruczołu krokowego;
- przygotowanie do chirurgicznych zabiegów urologicznych i ginekologicznych;
- powrót do sprawności po tych zabiegach;
- rehabilitacja okołoporodowa (m.in. obniżenie napięcia mięśni dna miednicy, rozejście mięśni prostych brzucha, poporodowe uszkodzenia krocza).
Rehabilitacja pomaga w wielu różnych dolegliwościach. Musi być dostosowana do specyficznych potrzeb i celów każdego pacjenta, zapewniając najskuteczniejszy dla niego plan leczenia.
Korzyści z rehabilitacji urologicznej dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu
Terapia urologiczna oferuje wiele korzyści dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. Techniki rehabilitacji pomagają wzmacniać mięśnie kontrolujące oddawanie moczu i poprawić funkcjonowanie pęcherza, zwiększając kontrolę nad nim.
Psychologiczne konsekwencje nietrzymania moczu mogą być znaczące, powodując stres, niepokój, a nawet depresję. Odpowiednie leczenie łagodzi symptomy obciążenia emocjonalnego. Dzięki skutecznej kontroli nad oddawaniem moczu, pacjenci mogą odzyskać pewność siebie w sytuacjach społecznych i zawodowych, co prowadzi do poprawy samooceny oraz komfortu ich życia na co dzień.
Nietrzymanie moczu może zaburzać wzorce snu, co prowadzi do zmęczenia i pogorszenia codziennego funkcjonowania. Podejmując odpowiednie leczenie można osiągnąć bardziej spokojny, nieprzerwany sen, który jest kluczowy dla ogólnego, dobrego stanu zdrowia i samopoczucia.
Rehabilitacja może także przynieść poprawę w zakresie funkcji seksualnych, wpływając pozytywnie na sferę intymną i prowadząc do bardziej satysfakcjonujących doznań seksualnych.
Rehabilitacja zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Nieleczone nietrzymanie moczu może prowadzić do infekcji, takich jak zapalenie układu moczowego, dróg rodnych i podrażnienia skóry.
Dla osób z bardzo nasilonym nietrzymaniem moczu, codzienne życie może być zdominowane przez potrzebę przebywania w pobliżu toalety lub noszenia odzieży ochronnej. Fizjoterapia urologiczna może pomóc zmniejszyć tę zależność, pozwalając na większą swobodę i niezależność w codziennych czynnościach.
Metody wykorzystywane w rehabilitacji urologicznej i uroginekologicznej
Rehabilitacja urologiczna dla kobiet i mężczyzn może stanowić główną metodę leczenia lub być uzupełnieniem farmakoterapii, czy też leczenia chirurgicznego. Pomaga pacjentom przygotować się do zabiegów i wrócić po nich do sprawności, jednak to tylko jeden z obszarów jej wykorzystania.
Do najpopularniejszych metod rehabilitacji urologicznej należą:
- ćwiczenia mięśni Kegla;
- trening pęcherza moczowego;
- terapia manualna;
- elektrostymulacja;
- terapia z wykorzystaniem USG Sonofeedbacku (ultrasonografii) i EMG Biofeedbacku (elektromiografii).
Rehabilitacja najczęściej skupia się na wzmocnieniu osłabionych mięśni dna miednicy. Osobom, u których dolegliwości układu moczowo-płciowego wiążą się z zaburzeniami neurologicznymi i nieprawidłowym napięciem mięśniowym, zalecamy terapię manualną. Elektrostymulacja z kolei poprawia przewodnictwo nerwowe i pobudliwość mięśniową.
Projekt ANDROS
W Centrum Medycznym MCC oferujemy innowacyjny trening przyrządowy w ramach Projektu ANDROS. Jest on skierowany do osób, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, dysfunkcjami seksualnymi, potrzebują rehabilitacji po zabiegach ginekologicznych lub operacji prostaty.
Dobieramy plan fizjoterapeutyczny do indywidualnych potrzeb. Ćwiczenia odbywają się na sprzęcie, który został zaprojektowany specjalnie z myślą o pacjentach naszego Centrum. Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń czuwa wykwalifikowany fizjoterapeuta.
Zajęcia grupowe
Prowadzimy również zajęcia grupowe dla kobiet i mężczyzn. Zgłaszają się na nie osoby, które:
- zmagają się z nietrzymaniem moczu, stolca, gazów;
- zaburzeniami erekcji;
- zaburzeniami statyki narządów miednicy;
- wracają do sprawności po zabiegach chirurgicznych (ginekologicznych i radykalnej prostatektomii).
Na zajęciach skupiamy się na prawidłowej aktywności mięśni dna miednicy. Pracujemy nad poprawą ukrwienia, elastyczności i siły tkanek w okolicach krocza. W ten sposób pomagamy niwelować objawy nietrzymania moczu i poprawiać satysfakcję seksualną.
Zajęcia odbywają się oddzielnie dla kobiet i mężczyzn.
Przygotowanie do operacji
Wspieramy naszych pacjentów również podczas przygotowań do operacji. U mężczyzn jest to zazwyczaj zabieg prostatektomii radykalnej, natomiast u kobiet – operacje uroginekologiczne.
Rehabilitacja towarzysząca zabiegom ma na celu skrócenie rekonwalescencji, zmniejszenie ryzyka ewentualnych powikłań i zapobieganie zaburzeniom czynnościowym.
Ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenia mięśni Kegla (trening mięśni dna miednicy – PFMT) można uwzględnić również podczas codziennej gimnastyki. Ich celem jest wsparcie mechanizmów trzymania moczu, dzięki poprawie kontroli nerwowo-mięśniowej.
Ważne jednak, by współpracować z fizjoterapeutą, który pomaga dokładnie zlokalizować mięśnie dna miednicy (często mylone z mięśniami pośladkowymi), wypracowuje z pacjentem odpowiednie techniki i dobiera konkretne ćwiczenia.
Terapia manualna
Terapia manualna pomaga radzić sobie z dolegliwościami ze strony układu moczowo-płciowego. Wspomagają farmakoterapię, a nierzadko pozwalają nawet zmniejszyć zakres interwencji chirurgicznej.
Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne)
Biofeedback to nowoczesna metoda, dzięki której pacjenci mają możliwość rejestrowania w czasie rzeczywistym skurczy mięśni dna miednicy, co rozwija ich świadomość i ułatwia naukę mechanizmów, stojących za trzymaniem moczu.
Terapia domowa
Fizjoterapeuta urologiczny instruuje również swoich pacjentów, jak mogą pracować w domu, by zapewnić sobie ciągłość rehabilitacji. Dostosowuje ćwiczenia do ich możliwości, czasu jakim dysponują i rodzaju trudności, z jakimi się zmagają.
Wizyta u fizjoterapeuty urologicznego pierwszym krokiem do skutecznej rehabilitacji
Przed rozpoczęciem rehabilitacji konieczna jest konsultacja fizjoterapeutyczna. Specjalista zbierze podczas niej dokładny wywiad, zbada Cię i ustali plan dalszych działań. Poinstruuje Cię także, w jaki sposób ćwiczyć w domu.
Możesz spodziewać się pytań m.in. o:
- okoliczności, w jakich dochodzi do nietrzymania moczu;
- jak często zdarzają się takie epizody;
- czy odczuwasz ból podczas oddawania moczu;
- czy pojawiają się inne dolegliwości, takie jak parcia naglące, zaparcia, dolegliwości podczas stosunku itp.;
- jak często oddajesz mocz w ciągu dnia i w nocy;
- jakie leki przyjmujesz;
- czy cierpisz na choroby towarzyszące;
- jakie urazy, operacje przeszedłeś;
- jak wygląda Twoja aktywność fizyczna.
Podczas badania fizjoterapeuta oceni Twoją postawę ciała oraz poprosi o wykonanie prostych ruchów. Wykona również badanie manualne, a jeśli zajdzie taka potrzeba, także USG.
Więcej informacji na temat przebiegu wizyty znajdziesz w artykule: Czego spodziewać się na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Bezpieczna rehabilitacja urologiczna i uroginekologiczna
Wraz ze wzrostem świadomości i pojawieniem się innowacyjnych, skutecznych metod fizjoterapii, zwiększyły się również możliwości na doświadczenie ulgi i poprawę jakości życia osób zmagających się z nietrzymaniem moczu.
Dzięki rehabilitacji urologicznej możesz znaleźć indywidualne podejście do swoich dolegliwości, zwiększyć komfort, pewność siebie i kontrolę nad swoim ciałem w codziennym życiu.
Zależy nam na kompleksowym wsparciu osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu. Dlatego w naszej placówce znajdziesz różnych specjalistów w obszarze leczenia zaburzeń kontynencji. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy.